تبلیغات
همه چیز از همه جا - فضیلت‌های ماه شعبان

فضیلت‌های ماه شعبان

فضیلت‌های ماه شعبان را در اینجا ببینید!!!

فضیلت‌های ماه شعبان


در فضیلت بعضی از اوقات بر بعضی دیگر، هیچ تردیدی نیست. تمامیِ ماه مبارك رمضان، لیلـة القدر، شب مبعث پیامبر(ص)، عید سعید غدیر و... در شمار این ایّام مبارك است. امّا گذشته از شرافت ذاتیِ بعضی از ایّام، اهمیّت حاصل از بعضی از وقایع خاص نیز به شرافت آن ایّام می‌افزاید.

 

ماه شعبان نیز در شمار شریف‌ترین ایّام سال قرار دارد كه نه تنها خود شریف است، بلكه بستر ولادت ولیّ مطلق الهی، حضرت بقیةالله(ع) نیز هست. از این روست كه در سخنان پیامبر اكرم(ص) و اهل بیت(ع) نیز به وفور به اهمیّت این ماه اشاره شده است.

بنابر آنچه در شماری از متون روایی وارد شده، پیامبر اكرم(ص) در یكی از سال‌ها، به هنگام آغاز این ماه خطبه‌ای خواندند و مردم را نسبت به شرافت این ماه آگاه فرمودند. قسمت‌هایی از این خطبه چنین است:

شعبان ماه شریفی است و آن ماه من است. حاملان عرش آن را بزرگ می‌شمارند و حقّ آن را می‌شناسند. آن ماهی است كه در آن همچون ماه رمضان، روزی بندگان زیاد می‌گردد و در آن بهشت آذین بسته می‌شود. و این ماه را شعبان نامیده‌اند زیرا در آن ارزاق مؤمنان تقسیم می‌شود و آن ماهی است كه عمل در آن چند برابر می‌شود و كار نیكو هفتاد برابر ثمره می‌دهد. 1

بنابر آنچه در این خطبه وارد شده است:

1. شعبان ماه پیامبر اكرم(ص) است؛

2. فرشتگان احترام این ماه را كاملاٌ رعایت می‌كنند؛

3. ارزاق مردمان، به ویژه روزیِ معنویِ آنان در این ماه تقسیم می‌شود؛

4. در این ماه، فرشتگان بهشت را زینت می‌دهند، تا مؤمنان به آن وارد شوند؛

5. خداوند به فضل خود، حسنات مردم را در این ماه هفتاد برابر پاداش می‌دهد، و از گناهان آنان درمی‌گذرد.

بنابر آنچه در حدیثی دیگر آمده، این ماه ماهی است كه:

در هر پنجشنبة ماه شعبان، آسمان‌ها زینت بسته می‌شود، پس فرشتگان به دعا می‌پردازند كه پروردگارا! آن‌كس را كه در این روز روزه بدارد، ببخشای، و دعایش را اجابت فرمای. پس هر كس كه در این روز دو ركعت نماز گذارد و در هر ركعت آن یك‌مرتبه سورة حمد و یكصد مرتبه سورة توحید را بخواند و بعد از نماز نیز یكصد مرتبه صلوات بفرستد، خداوند تمامی حاجت‌های دینی و دنیایی او را اجابت می‌فرماید. 2

اهمیّت شب نیمة شعبان

اكنون كه اندكی به اهمیّت این ماه واقف شدیم، می‌افزاییم كه در میان تمامی روزها و شب‌های این ماه، شب نیمة ماه كه شب ولادت حضرت حجّت بن‌الحسن(ع) است؛ از شرافتی ویژه برخوردار است.

پیامبر اكرم(ص)، این چنین از اهمیّت این شب خبر میدهند:

من شب نیمه شعبان، خوابیده بودم كه جبرائیل به نزدم آمد و گفت: ای محمّد! آیا در این شب می‌خوابی؟

گفتم: ای جبرائیل! مگر این شب چه شبی است؟

جبرائیل گفت: این شب، شب نیمة شعبان است. ای محمّد برخیز!. پس مرا از بستر خواب بلند نمود و آنگاه مرا به بقیع برد و گفت: سرت را بلند كن و به آسمان بنگر. این شبی است كه در آن درب‌های آسمان و در رحمت الهی و رضایت او گشوده می‌گردد... ای محمد! هر كس این شب را تا صبح به تكبیر، تسبیح، تهلیل، دعا، نماز، قرائت قرآن، انجام مستحبّات و استغفار بگذراند، بهشت منزل و آرامش‌گاه او خواهد بود. 3

در حدیثی دیگر، چنین آمده است كه پیامبر اكرم(ص) به هنگام حلول این ماه فرمودند:

شعبان ماه من است، خداوند رحمت فرماید آنكس را كه مرا در ماهم یاری رساند. 4

هر چند اطاعت از دستورهای پیامبر اكرم(ص)، مصداق كامل كمك به ایشان در این ماه است، امّا می‌توان صلوات بر ایشان و اهل‌بیت مكرّم(ع) را نیز از مصادیق اعانت ایشان دانست. ازین روست كه بسیاری از بزرگان به كثرت صلوات در این ماه سفارش می‌نموده‌اند.

بنابر آنچه در حدیثی دیگر آمده است:

خداوند به ذات مقدّس خود سوگند خورده است كه هر كس را در این ماه به او پناه برده و از او درخواست كند، از رحمت خود محروم ننماید. 5 بنابر روایت كمیل یار با وفا و با معرفت امیرالمؤمنین(ع)، در جلسه‌ای یكی از یاران حضرت از ایشان دربارة آیة شریفة «فیها یفرق كلّ أمرٍ حكیم»6 سؤال كرد، ایشان نیز در تفسیر شب قدر كه امور آدمیان در آن مقدّر می‌شود به بیان اهمیّت شب نیمة شعبان پرداختند و به خصوص برخواندن دعای حضرت خضر(ع) در این شب تأكید كردند.

پس از اتمام جلسه و آنگاه كه كمیل به منزل خود بازگشت، باز به نزد حضرت مراجعه كرد تا دعای خضر را از ایشان فرا گیرد. حضرت نیز نخست او را امر به نوشتن كردند و آنگاه دعای معروف كمیل را برای او خواندند، و سرانجام او را به خواندن این دعا در شب نیمة شعبان سفارش فرمودند. 7 دعای كمیل اگر چه بنا به سنّت معمول در شب‌های جمعه قرائت می‌شود، امّا ویژه این شب نیز است، هر چند خواندن آن در شب‌های دیگر نیز بسیار با فضیلت است.

از همین روست كه شب نیمة شعبان، شب قدر است و یا دست كم، در فضیلت همچون شب‌های قدر معروف است. روایات متعدّدی از حضرت صادق(ع) و حضرت باقر(ع) نیز به این مطالب گواهی می‌دهد. از این روست كه فضائل و نیز اعمال ویژة این شب بسیار بیشتر از فضائل و اعمال دیگر شب‌های مبارك سال، همچون شب ولادت پیامبر اكرم(ص)، شب ولادت حضرت امیرالمؤمنین(ع)، و نیز شب ولادت حضرت فاطمة زهرا(س) می‌باشد. 8

پی‌نوشت‌‌ها:

به نقل از: آب حیات، برگرفته از مجموعه سخنان آیت‌الله ناصری دولت‌آبادی.

1. بحارالانوار، ج 94، ص 68، الاقبال، ص 684.

2. وسائل الشیعه، ج 8، ص 104، حدیث 10177، الإقبال، ص 688.

3. بحارالانوار، ج 95، ص 412؛ الإقبال، ص 699.

4. الإقبال، ص 683؛ وسائل الشیعه، ج 10، ص 492، حدیث 13934.

5. وسایل‌الشیعه، ج 8، ص 106، حدیث 10183؛ بحارالأنوار، ج 94، ص 85؛ مصباح المتهجّد، ص 831.

6. سورة دخان (44)، آیة 4.

7. الإقبال، ص 706.

8. ر. ك: اعمال شب نیمه شعبان، مفاتیح الجنان، شیخ عباس قمی.

...........................

پایان پیام/104

منبع:  http://abna.ir/data.asp?lang=1&Id=251052  
ادامه مطلب
[ 1392/03/20 ] [ 06:48 ب.ظ ] [ همه چیز در همه جا ]