تبلیغات
همه چیز از همه جا - طرز کار کولر آبی

طرز کار کولر آبی

همه چیز در باره ی کولر

آب توسط الکترو پمپ از تشتک به ناودانهای در بالای پوشالها هدایت می‌شود و سپس بر روی پوشالها می‌ریزد و آنها را خیس نگه می‌دارد. با کار الکترو فن هوا از روی پوشالهای مرطوب عبور کرده به طرف کانال و یا داخل سالن هدایت می‌شود عبور هوا از روی پوشالهای مرطوب موجب تبخیر آب پوشالها شده و آب برای تبخیر شدن گرمای هوا را جذب میکند و در نتیجه موجب خنک شدن هوا می‌شود هوای خنک با رطوبت حدود ۹۰ درصد وارد سالن می‌گردد این کولر در نقاطی که دارای آب و هوای خشک هستند با بازده خوب کار می‌کنند. در نقاط مرطوب و کنار دریا کارایی ندارند. ظرفیت کولر آبی کولرهای آبی را در اندازه‌های مختلف تا ظرفیت ۱۳۰۰ می‌سازند و آنها را بر اساس ظرفیت می‌شناسند عبارت کولر ۴۵۰۰ به معنی این است که ظرفیت هوادهی کولر ۴۵۰۰ فوت مکعب در دقیقه‌است.

چرخه سرمایش تراکمی

هر چرخه سرمایشی از چهار قسمت اصلی تشکیل می‌شود. تبخیرکن، متراکم‌ساز (کمپرسور)، مایع‌کن (کندانسور)، و شیر انبساط. ماده مبرد مورد استفاده در کولر گازی فریون ۲۲ است. ماده سردساز پیش از شیر انبساط به صورت مایع با فشار زیاد و در دمای محیط است. پس از عبور از شیر انبساط تبخیرکن فشاری و دمای آن کاهش یافته در فشار ودمای پایین شروع به تبخیر می‌نماید. عمل تبخیر در طول تبخیرکن ادامه یافته از مقدار مایع کم شده و به مقدار بخار افزوده می‌شود تا در خروج از تبخیرکن ماده سرمایشی کاملا تبخیر شده و به صورت بخار خواهد بود. گرمای لازم برای تبخیر ماده مبرد از محیط اطراف تبخیرگر گرفته می‌شود بنابراین در صورتیکه محیط اطراف هوا باشد هوا سرد می‌گردد.

بخار خروجی از تبخیرکن وارد متراکم‌ساز می‌شود در متراکم‌ساز ضمن عمل تراکم فشار و دمای آن افزایش می‌یاید و وارد متراکم‌ساز می‌شود. در متراکم‌ساز به واسطه عمل گرماگیری که با عبور هوا از روی آن انجام می‌گیرد. دمای سرساز به دمای محیط رسیده و آغاز به تقطیر می‌نماید. در خروج از متراکم‌ساز ماده سردساز به صورت مایع تحت فشار زیاد به پشت شیر انبساط می‌رسد و چرخه سرمایشی تکرار می‌شود.
ادامه مطلب
[ 1391/03/2 ] [ 03:34 ب.ظ ] [ همه چیز در همه جا ]