تبلیغات
همه چیز از همه جا - اهدای خون

اهدای خون

هر ساله بیش از ١٠٠ میلیون واحد خون از اهداكنندگان سراسر جهان جمع آوری می گردد ولی هنوز به چند میلیون اهدای دیگر برای برآوردن نیازهای جهانی و تضمین دسترسی به خون در زمان و مكان مورد نیاز وجود دارد. در بسیاری از كشورهای درحال توسعه میلیونها انسان به علت كمبود خون و محصولات خونی فوت می كنند. ...
خون اهدا شده برای چه كسانی مورد استفاده قر ار می گیرد ؟
هر ساله بیش از ١٠٠ میلیون واحد خون از اهداكنندگان سراسر جهان جمع آوری می گردد ولی هنوز به چند میلیون اهدای دیگر برای برآوردن نیازهای جهانی و تضمین دسترسی به خون در زمان و مكان مورد نیاز وجود دارد. در بسیاری از كشورهای درحال توسعه میلیونها انسان به علت كمبود خون و محصولات خونی فوت می كنند.
می توان با استفاده از جایگزینی مایع به صورت داخل وریدی یا مواد دارویی، ضرورت انتقال خون را به حداقل رساند؛ اما همیشه بیماران بسیاری وجود دارند كه زندگی آنها به دسترسی به خون سالم وابسته است.
تعدادی از بیماران بستری در بیمارستانها بدون نیاز به فرآورده های خونی قابل درمان می باشند ولی تعداد زیادی از آنان جهت بهبود خود نیاز مبرم به خون و فرآورده های آن را دارند و با توجه به اینكه هنوز بشر قادر نیست ماده ای بسازد كه جانشین خون گردد لذا هنوز اهدای خون تنها راه درمان این بیماران است.
خون اهداشده شما در جهت كمك به بیماران نیازمند از جمله موارد اشاره شده در ذیل استفاده می شود :
▪ بیمارانی كه به صورت حاد دچار خونریزی شدید شده اند از جمله بیماران دچار تصادف وحوادث .
▪ بیمارانی كه به دلیل كم خونی مزمن وشدید دچار عوارض تهدید كننده حیات شده اند.
▪ بیمارانی مبتلا به تالاسمی.
▪ بیمارانی مبتلا به هموفیلی .
▪ بیمارانی كه نیاز به اعمال جراحی بزرگ توام با از دست دادن شدید خون دارند مثل پیوند قلب، اعمال جراحی مربوط به زنان و زایمان و…
▪ بیمارانی كه بدلیل اختلال عملكرد پلاكت یا دیگر اجزای خون كه در انعقاد نقش دارند، در معرض خطر خونریزی های كشنده قرار دارند.
▪ بیمارانی كه دچار سوختگی های شدید شده اند .
▪ بیماران دچار بدخیمی های خونی (مثل لوسمی) .
▪ بیمارانی كه نیاز به پیوند عضو دارند.
▪ نوزادان مبتلا به زردی ناشی از ناسازگاری خون مادر و جنین .
از آنجا كه از خون گرفته شده از یك فرد به صورت چند فرآورده خونی (از قبیل گلبول قرمز، پلاكت، پلاسما و..) استفاده می شود بنابراین شما با اهدای یك واحد از خون سالم خود می توانید جان چند انسان نیازمند به خون را نجات دهید و درجهت رفع كمبودهای خون جامعه قدم مؤثری بردارید.
سازمان انتقال خون ایرانادامه مطلب
[ 1391/09/11 ] [ 03:58 ب.ظ ] [ همه چیز در همه جا ]